W jaki sposób dbać o dobre zdrowie pupila?

Nasi pupile tak jak ludzie potrzebują prawidłowej pielęgnacji, żywienia oraz specyfików, które pomogą im cieszyć się zdrowiem. Troszczymy się o naszych czworonożnych przyjaciół, zapewniając im bezpieczeństwo. Na co najbardziej należy zwrócić uwagę, aby nasz pupil czuł się szczęśliwy?

kot
Author: Megan
Source: http://www.flickr.com
Zarówno koty jak też psy potrzebują prawidłowego pożywienia. To przyrządzane w domu nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie ich organizmów na wszystkie niezbędne witaminy oraz mikroelementy, co sprawia, że naszym czworonożnym przyjaciołom wypada sierść, są apatyczni i nieskorzy do wspólnej zabawy. Wysokiej jakości karma dla zwierząt jest doskonale zbilansowana i zawiera wszystkie składniki, konieczne do prawidłowego rozwoju oraz dodatkowo może być wzbogacona na przykład w witaminy dla kota- . Jest dedykowana dla zwierząt domowych, tych spacerujących, sterylizowanych, kociąt czy persów. Dzięki temu łatwiej dbać o formę pupila. Można wybierać karmy posiadające odpowiednie składniki oraz witaminy dla kota w postaci karmy suchej bądź w puszcze w postaci musów, potrawek czy galaretek.
Troszcząc się o naszego małego przyjaciele, powinno się również zwrócić uwagę na częsty problem występowania u zwierząt kleszczy, bo roznoszą one niezmiernie groźną chorobę – boreliozę. Choroba ta wywołuje poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego lepiej zakupić preparaty na kleszcze dla psa. Zwłaszcza jeżeli chodzimy na spacery do parku, lasu czy w miejsca, gdzie występują gęste krzaki bądź zalesienie. Niestety, zwierze niechronione na przykład przez preparaty na kleszcze dla psa lub specjalistyczną obrożę, może złapać kleszcza nawet w przydomowym ogrodzie. W sklepach dla zwierząt lub lecznicach weterynaryjnych możemy zakupić specjalne środki w formie kropelek, zabezpieczających zwierzę przed atakiem kleszcza- czytaj tu.

koty, kociaki
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu
Te małe pajęczaki znajdujące się w trawie mogą zaatakować psa, znajdując punkt na jego ciele, w który się wkręcają i pobierają pokarm. Jeśli mimo stosowania preparatów, naszego psa zaatakuje kleszcz, usunąć trzeba go stosując pęsetę. Należy go złapać tuż przy skórze oraz delikatnie, a jednocześnie zdecydowanym ruchem wyciągnąć w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Miejsce po ukąszeniu trzeba zdezynfekować oraz obserwować. Zaniepokoić powinien nas szczególnie rumień, pojawiający się w miejscu ukąszenia. Gdy pies zaczyna się ponadto specyficznie zachowywać, warto skontaktować się z weterynarzem, aby wykluczyć chorobę.