Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhost/wendtalong.com/includes/menu.inc).

Dlaczego proces deduplikacji jest bardzo ważny oraz kiedy się go stosuje?

Przygotowywanie informatycznych kopii zapasowych to niezwykle ważny proces, który wykonywany jest przez doświadczonych informatyków. Posiada on na celu przywrócenie systemu albo najważniejszych plików właściciela komputera.


Aparat fotograficzny
Author: Alexandre Dulaunoy
Source: http://www.flickr.com


Jednak przy robieniu kopii zapasowej istnieje olbrzymie niebezpieczeństwo, że część informacji zostanie skopiowana wiele razy.


Dlatego też wykorzystuje się mechanizm deduplikacji, zatem likwidacji plików, które były skopiowane wielokrotnie. Może mieć to na celu odzyskanie jakiejś ilości pojemności na dysku tak, aby było go więcej na tworzenie kolejnych backupów. Jest to rozwiązanie optymalne, gdyż obecnie ilość danych, które powinno się archiwizować jest olbrzymia. Z tego też powodu na bieżąco poszukuje się nowych sposobów na redukcję przechowywania niepotrzebnych danych. Co ważne, deduplikacja nie jest procesem, który tyczy się jedynie serwerów. To wyjście, które jest bardzo użyteczne do robienia porządków na kartach SD, których używamy np. w smartfonach. Służą do tego specjalistyczne Urządzenia, jakie można by pobrać z internetu.
Sam system został stworzony jednak z myślą o robieniu kopii zapasowych stacji roboczych. Na początku deduplikacja polegała wyłącznie na porównywaniu plików i zapisywaniu wyłącznie pliku oryginalnego. Aktualnie natomiast najczęściej wykorzystuje się bloków deduplikacji danych albo wyłącznie tzw. "chunks", zatem części tych bloków. Są różne mechanizmy do wykonywania takiej deduplikacji.


Może zostać ona robiona w locie albo dopiero po skopiowaniu bloku danych. Usuwanie zduplikowanych plików jest wyjściem polecanym tak małym spółkom jak i dużym korporacjom.