Kilka ważnych zasad dotyczących zakładania gołębników, w jaki sposób trzeba dbać o zdrowie i kondycję ptaków.

Gołębie niejednej osobie kojarzą się przede wszystkim z sympatycznymi, miłymi ptaszkami, jakie dzieci bardzo lubią karmić na krakowskim rynku. Są również osoby, które nie do końca za nimi przepadają, zwłaszcza jeżeli będą po sąsiedzku i muszą się borykać z codziennym hałasem i sprzątać zanieczyszczenia.


gołębie na placu zabaw
Author: Barn Images
Source: http://www.flickr.com
Niestety gołębie żyjące dziko mogą być nosicielami dużej ilości niebezpiecznych pasożytów i chorób, więc obawy tych osób są w pełni uzasadnione. Lecz zupełnie inaczej wygląda sytuacja przy profesjonalnych hodowlach których jak się okazuje jest całkiem sporo. Skorzystaj ze sprawdzonej oferty na Miłośnicy tych ptaków zakładają odpowiednie gołębniki, w jakich trzymane są ptaki, kupują do nich kompleksowe wyposażenie i dbają o to, aby były one w należytej formie. Bo trzeba mieć świadomość tego, że posiadanie gołębnika nawet na niedużą liczbę ptaków to systematyczna, ciągła praca, aby ptaki były zdrowe i nie chorowały. Między innymi trzeba codziennie usuwać odchody, które w większej ilości mogą być szkodliwe, oraz systematycznie karmić i poić.


Gołębie karmi się najczęściej różnymi zbożami i nasionami. W sprzedaży są przygotowane, skomponowane mieszanki, lecz sporo hodowców na podstawie własnych obserwacji przygotowuje własne karmy. Właściwe odżywianie jest bardzo ważne, bo gołębie dostać muszą właściwą ilość witamin i składników odżywczych. Przebywanie dużej ilości ptaków w jednym miejscu może za sobą nieść także ryzyko występowania rozmaitych chorób.


gołębie, ptaki
Author: oatsy40
Source: http://www.flickr.com
Z tego też powodu spora ilość hodowców zaczyna stosować w tym celu zabiegi profilaktyczne. Niezwykle cenione za dużą skuteczność są przykładowo produkty firmy Pigeon Vitality. Firma ta specjalizuje się właśnie w opracowywaniu produktów dla tych ptaków, proponując zarówno odżywki i witaminy, jak też lekarstwa na często występujące choroby- Z kolei tutaj można wyróżnić preparat Clearify, który służy do leczenia kłopotów z drogami oddechowymi. Jego receptura opiera się tylko o naturalne składniki, to znaczy wyciągi i zioła, i charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością w leczeniu oraz profilaktyce.